Кір– небезпечне вірусне захворювання Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

Кір – це гостре інфекційне захворювання, яке найчастіше вражає дітей. Але можуть захворіти і дорослі, яких у дитинстві обминула ця недуга.

Хвороба заразна. Її викликає вірус кору. Характеризується високою температурою, кашлем, нежитем, кон’юнктивітом, характерним висипом на шкірі. Дуже небезпечна для маленьких дітей. Якщо дитині ще немає двох років, хвороба часто супроводжується важкими та небезпечними для життя легеневими ускладненнями.

Джерело інфекції – хвора людина. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом під час безпосереднього контакту (розмова, кашель, чхання) і, що дуже небезпечно, – хвора дитина є заразною за 4-5 днів до появи висипу на шкірі, тобто ще в інкубаційному періоді. Через третіх осіб, іграшки та навколишні предмети інфекція не передається, бо вірус дуже нестійкий у навколишньому середовищі: швидко гине під впливом сонячного проміння та дезінфікуючих речовин.

Як можна заразитись кором

Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів.

При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Симптоми у дітей і дорослих

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.

Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.

Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юнктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.

Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя.

До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Ускладнення

Цей вірус небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути не безпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.

Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи — це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей.

Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Профілактика

Як переконують медики, найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її колять дитині у 12 місяців та 6 років.

“У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір. І неприйнятною є ситуація, коли в час доказової медицини, лікарі чи інший медичний персонал відмовляє молодих батьків від щеплення дітей. Вважаю, що це своєрідний медичний злочин”, – заявила заступник Міністра охорони здоров’я Оксана Сивак.

Вона також запевнила, що вакцина проти кору “безпечна, надійна та ефективна”. Адже цю вакцину використовують не лише в Україні, але і в багатьох інших європейських країнах.

Дії у разі виявлення перших симптомів кору

· Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов'язково дочекатися його прибуття.

· Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.

· До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи­стою, добре провітрюватися.

· Обов'язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.

· Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.

· Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.

· Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).

· У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

· Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов'язку, які варто змінюва­ти через дві і чотири години відповідно.

· Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та про­ведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

Якщо дитина до трьох років перебувала у контакті з хворим на кір, не будучи щепленою, їй необхідно зробити або щеплення за епідемічними показами (дітям від 1 року і старшим), або ввести гаммаглобулін. У таких випадках може виникнути захворювання, але воно має значно легший перебіг і в 99% не дає ускладнень.

Небезпечні ускладнення кору

Ускладнення від кору можуть торкнутися практично усіх систем організму. Зокрема центральну нервову систему, дихальну і систему шлунково-кишкового тракту.

Найбільш розповсюджені:

Первинна корова пневмонія. Характерна своїм важким перебігом. Висока температура при такій пневмонії у дітей тримається і дуже важко збивається. У дитини з’являється задишка, частий короткий кашель. Може з’явитися ціаноз.

Характерна для кору висип може бліднути і швидше проходити, що ускладнює діагностику. У легенях відбуваються інфільтративні зміни. Пізніше досить часто відбуваються фіброзні зміни в легенях, тобто на місці інфільтрату з’являється рубець, таким чином відбувається «загоєння» вогнищ запалення. Процес дуже довгий і неприємний. Лікування строго під наглядом лікаря у стаціонарі.

Круп – стеноз гортані.

У результаті запалення відбувається стійке звуження просвіту гортані, що може викликати задуху, якщо не надати вчасно допомогу. Важливо при перших ознакою стенозу їхати в лікарню, краще перебувати під наглядом лікарів.

Коровий енцефаліт.

Дуже важке і страшне ураження головного мозку. З’являється сонливість, адинамія. Найнебезпечніше що може викликати – сопор (представляє собою проміжний стан між оглушенням свідомості і комою), кома, смерть.

Залежно від рівня ураження головного мозку, будуть з’являтися нові симптоми. Можуть бути генералізовані судоми, галюцинації, коматозний стан. Лікування тільки у стаціонарних умовах.

Як бачите ускладнення дуже серйозні і можуть привести до летального результату.

Специфічного лікування від кору немає. На сьогодні в зоні ризику захворювання на кір перебувають діти, які не отримали щеплення , підлітки та дорослі що раніше не хворіли на кір і не щеплювались.

Єдиним способом захисту від захворювання є вакцинація.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем щеплень в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, в 6 років планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору . Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс (Priorix) препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline (Бельгія). Пріорикс – якісна, безпечна, ефективна вакцина. Ця та інші вакцини, що входять до календаря щеплень за угодою з МОЗ, за кошти державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров’я областей, а ті у свою чергу державним медичним закладам, щоб дитяче населення України могло отримувати необхідні щеплення безкоштовно.

Якщо майбутня мама занедужає кором, можливі викидень або передчасні пологи. Дитина може народитися з дефіцитом маси тіла і навіть з вадами розвитку. Вакцинацію або ревакцинацію проти корі потрібно проводити жінкам, що не мають протикірових антитіл, мінімум за місяць до зачаття, під час вагітності її проводити не можна. Якщо вагітна жінка, що не має імунітету проти корі, контактувала із хворим, у перебігу перших днів після контакту можливе проведення пасивної імунізації імуноглобуліном. Вакциною КПК не щеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Якщо дитина отримала одне щеплення то ефективність захисту від кору 85%, а якщо двічі 97%.

За світовими стандартами легкі застуди з температурою до 38°С не є такими протипоказаннями. До протипоказань вакцинації відносять гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С; серйозну алергічну реакцію (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо). А також – “захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації, дитина отримує мед відвід від щеплень. Протипоказання на термін більший, ніж два тижні може визначити тільки рай ЛКК комісія.

Наявність у дитини хронічних захворювань ( бр. Астма, цукровий діабет)не є проти показом до вакцинації. Такі діти мають щеплюватися в першу чергу, оскільки у них високий ризик розвитку ускладнень .

У разі виявлення хворого або спалаху на кір в організованих колективах медичні працівники разом з лікарем-епідеміологом територіальної санітарно-епідеміологічної станції розробляють план протиепідемічних заходів та проводять епідрозслідування, яке передбачає:

– проведення санітарно-гігієнічних заходів;

– максимально можливу ізоляцію групи (класу) від іншого колективу на 21 день;

– заборону приймання нещеплених осіб і осіб без довідки прощеплення, про перенесене захворювання на кір на термін карантину;

– установлення щоденного медичного нагляду за особами, які знаходились протягом 21 дня у контакті з хворим на кір;

– вакцинацію контактних осіб у віці від 12 місяців до 30 років, які не хворіли на кір, не щеплені проти кору (не мають документально підтверджених відомостей про щеплення) не пізніше 72 годин з моменту виявлення першого хворого. Діти у віці від 12 місяців до 6 років підлягають щепленню вакциною КПК.

Станом на даний час, з урахуванням протиепідемічних заходів, організовано додаткову вакцинацію груп професійного ризику, куди віднесені: медичні працівники, вчителі, працівники МВС та ін.. Щеплення проводиться обов’язково із попереднім оглядом сімейного лікаря, з яким укладена декларація, та за згодою пацієнта в кабінеті щеплень.

Кiлькiсть переглядiв: 801

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.