/Files/images/81bb17286c.gif

Шановні батьки!

Смологовицька гімназія

Іршавської районної ради Закарпатської області

___________________________________________________________

Е-mail zoshsmolohovica48@ukr.net

90110, с.Смологовиця,48 Тел.

Шановні батьки, нагадуємо: у нас карантин, а не канікули!

На період карантину для учнів керівники гімназії разом з вчителями розробили заходи щодо проведення занять за допомогою дистанційних технологій.

Дистанційна освіта - це новий виклик, з яким ми сьогодні зіткнулися. В ситуації, що склалась не лише в країні, а й у цілому світі, ми маємо діяти спільно: вчителі-учні-батьки.

Зі своєї сторони педагогічний колектив гімназії зробили все для того, щоб, відповідно до діючого розкладу занять, почалося дистанційне навчання.

Звертаємося до учнів нашої гімназії: будьте відповідальними! Саме від вашої самоорганізації залежить результат навчання. Заходьте на сайти, дотримуйтесь рекомендацій вчителів, виконуйте завдання та вчасно їх здавайте. Пам’ятайте, що самоосвіта - це зона вашої відповідальності. Так само, як і дотримання умов карантину.

Шановні батьки! В цій ситуації без вас ні вчителі, ні діти не справляться. Сподіваємося на ваше розуміння і співпрацю. Допоможіть організувати робочий день дитини так, щоб її повернення з карантину до гімназії відбулося максимально комфортно. Не забувайте про дистанційне навчання та про величезний вибір різноманітних платформ для дистанційного навчання, відео- та аудіо-матеріалів, які доступні в Інтернеті, ресурсів, запропонованих вашими вчителями.

Будьмо свідомими у навчанні та в питаннях власної безпеки. Не нехтуймо елементарними правилами поведінки під час карантину, адже насправді вони дуже прості, але дуже важливі!

Так, коронавірус та карантин – це виклик, але режим та позитивне налаштування – чудова йому відповідь.

Як мотивувати дитину до навчання під час карантину.

Карантин – це не канікули, для багатьох батьків та учителів це, щонайменше, виклик. Організація дистанційного навчання виявилася непростим завданням.

Ні для кого не секрет, що далеко не усім дітям подобається вчитися. Перебування вдома на карантині діти сприймають як канікули. Це сприяє розслабленню і бажанню розважатися, та аж ніяк не вчитися. Проте, навіть за таких умов, навчання необхідно продовжувати, щоб потім не виникало суттєвих труднощів у засвоєнні навчального матеріалу.

Чи можна цьому зарадити? Можна! Звісно, змушувати вчитися, розповідаючи про те, що це дуже корисно та колись у майбутньому точно знадобиться – це не завжди дієвий спосіб досягти мети.

Що ж таке мотивація?

Мотивація (з лат. «movere» – «рухати») – це бажання і готовність людини щось робити. Це те, що рухає нас, спонукає виконувати певні завданняі йти до поставленої мети. Як же мотивувати дитину до навчання під час карантину? Ось низка рекомендацій, які можуть стати вам у пригоді.

Як мотивувати своїх учнів? Рекомендації для учителів.

Організувати чіткий графік проведення уроків (враховуючи школу онлайн та узгодивши графік із колегами, якщо заняття в Zoom тощо).

Обирати та подавати навчальний матеріал у такому форматі, який точно зацікавить ваших учнів (посилання на відеоуроки, тести, опитувальники на Googl диску тощо).Є можливість і потреба опановувати нові технології, тим самим покращуючи свої навички, вміння.

Формувати завдання чітко, щоб учні розуміли, що і як виконувати.

Орієнтуватися на реалістичні вимоги. Вони мають бути високими, але не настільки, щоб учні не могли їх виконати, бо це може призвести до втрати інтересу до навчання.

Забезпечувати зворотній зв’язок з учнями. Не забувати хвалити учнів, якщо вони стараються. Навіть просте підбадьорення буде їх стимулювати. Можна просто запитати: «Як в тебе справи? Що нового?»

Використовувати різноманітні прийоми розвитку пізнавальної активності (бесіда, створення проблемних ситуацій та ситуацій успіху, використання прийомів критичного мислення, творчих завдань).

Ставити дедлайни, але приймати роботи і після останнього терміну здачі.

Не перевантажувати учнів, враховувати їхні вікові особливості.

Як мотивувати до навчання своїх дітей?

Рекомендації для батьків

Складіть чіткий розпорядок дня для дитини. Діти звикли дотримуватися певного розкладу в школі й дитсадку, тому візьміть ручку, папір і напишіть план на час перебування вдома. Це навчить самодисципліни.

Допоможіть дітям структурувати заняття і завдання з різних предметів. Напишіть усі завдання за темами: з математики, української мови, англійської, біології, географії тощо. Навчіть позначати «плюсики» навпроти виконаних завдань (або викреслювати).

Напишіть разом з дитиною графік її діяльності на кожен день: коли заняття в онлайн школі, в Zoom…, які дедлайни на завтра тощо.

Час від часу контролюйте, чим дитина займається. Одним дітям достатньо нагадування раз на декілька годин, іншим – кожні 10 хвилин. Діяльність схильної до гіперактивності дитини варто змінювати частіше: перерва після кожної вправи (а не уроку).

Хваліть і обіймайте дитину, частіше кажіть їй, як ви її любите (просто за те, що вона у вас є, а не тільки за якісь досягнення). Підтримуйте: «У тебе все вийде».

Не перевантажуйте. Обов’язково дотримуйтеся балансу між навчанням і відпочинком дитини. Не допускайте надмірного навантаження, оскільки саме воно часто стає причиною спаду інтересу до процесу отримання знань.

Додайте у ваше життя гумору.

Батьки, які працюють під час карантину, не завжди можуть контролювати навчальний процес. Якщо мова йде про підлітка, то контроль і зовсім може бути відсутнім. Допоможіть дитині навчитися правильно розподіляти свій час і навантаження, адже під час підготовки доводиться на якісь завдання і предмети виділяти більше часу, на якісь – менше. Це допоможе школяреві стати більш організованим і продуктивним.

Усім відома фраза «Діти не слухають наших порад, діти нас наслідують», тож заохочуйте дитину до навчання, показуючи власний приклад.

Враховуйте індивідуальні особливості дитини.

Щодня виділяйте час на фізичні вправи та рухливі ігри, використовуючи музику чи відео. Це додасть бадьорості й енергії та зміцнить імунітет дитини та батьків.

Будьте здорові!

Перше вересня буде в новому форматі.

1. Лінійки не буде, а буде зустріч вчителя і учнів, на дистанції від інших класів.

2. Вхід в школу батьків, бабусь, дідусів з початком навчального року суворо заборонено.

3. В школу заходять тільки учні, вчителі та персонал школи.

4. При вході в школу або в клас обробляти руки антисептиком.

5. Під час перерв всі учні повинні ходити в масках, на уроках маски дозволяється знімати. Зміна масок кожні три години. Тому запасайтеся масками! Якщо у дітей будуть маски багаторазового використання, то обов'язково мати герметичний пакетик (zip - пакет, або папка на кнопці) один для використаної маски, інший для нової чи запасної. Для запасної одноразової маски також повинен бути пакетик. Для використаних одноразових масок в школі розмістять спеціальні урни.

6. Вчителям, персоналу та учням щоранку будуть проводити температурний скринінг. За умови поганого самопочуття учень повинен повідомити про свій стан здоров'я класного керівника або вчителя предметника у якого урок.

7. Ви, як батьки, зі свого боку: перед виходом із дому проведіть термометрію у дитини, оцініть стан здоров'я дитини та стан здоров'я самого себе ні в якому разі не відпускайте дітей до школи з температурою, сильним головним болем, нежиттєм чи кашлем. Тобто будь - які ознаки ОРВІ і ви залишаєте дитину вдома!!!

8. Пам'ятайте про власну персональну відповідальність за правдивість інформації про стан здоров'я дитини.

9. Навчання буде в одному класі, переходити в інший кабінет будуть лише на деякі предмети типу спортзалу та інформатики.

10. Забезпечення питного режиму в школі не буде, тому кожен обов'язково зі своєю пляшечкою води.

11. Для кожного класу буде визначено свій вхід до школи і схема руху лише одними сходами, по всій школі ходити не дозволяється.

12. Для того, щоб поїсти в їдальні для кожного класу також будуть відведені окремі перерви.

13. Учням, які підвозяться до закладу освіти, вхід до салону автотранспорту при наявності засобів індивідуального захисту (респіратора або захисної маски).

Адміністрація школи

Наказ про перенесення робочого дня

НАКАЗ

Від 02 листопада 2018 року № 205

Про використання мобільних телефонів

під час навчально-виховного процесу

З метою якісного забезпечення організації навчально-виховного процесу, поліпшення організації режиму роботи НВК, захист цивільних прав усіх суб’єктів освітнього процесу та сприяння підвищенню якості й ефективності одержування освітніх послуг, а також гарантії психологічно комфортних умов навчального процесу

НАКАЗУЮ:

1.Заборонити з 5 листопада2018 року використання мобільних телефонів у навчальному закладі всіма учасниками навчально-виховного процесу під час проведення навчальних занять.

2.Дозволити користуватися мобільним телефоном лише під час перерв у беззвуковому режимі.

3.У разі порушення порядку користуватися мобільним телефоном на перший раз порушнику висловити попередження із записом у щоденник, вдруге – вилучити телефон та повернути лише батькам без права наступного користування.

4.Активізувати наступний порядок використання мобільних телефонів під час навчально-виховного процесу в НВК:(додаток 1)

5.Адміністрація НВК та педагогічний колективне несе відповідальності за збереження мобільного телефона та його пошуки у разі зникнення. Відповідальність за збереження телефона лежить тільки на його власнику.

6. Заступнику директора знавчально-виховної роботи Глеба Я.Ф. до 09.11.2018 року ознайомити учнів та педагогічних працівників НВК зі змістом даного наказу на шкільній лінійці, а також розмістити на стенді учнівського самоврядування.

7.Вчителю інформатики Глеба Я.Ф., Лендє В.М. розмістити інформацію щодо порядку використання мобільних телефонів під час навчально-виховного процесу в НВК на сторінках «Новини», «Сторінка для батьків та учнів шкільного сайту.

8.Класним керівникам1-9 класів:

7.1.До 09.11.2018 року ознайомити учнів з правилами використання мобільного телефона у громадських місцях і навчальному закладі.

7.2.До 16.11.2018 року ознайомити батьків зі змістом даного наказу.

9.Відповідальність за виконання наказу покладаю на заступника директора знавчально-виховної роботи Глеба Я.Ф.

10.Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Директор НВК М.М.Пензеник

НАКАЗ "Про організацію харчування учнів у КЗ НВК Смологовицька ЗОШ І-ІІ ст.-дитячий садок в 2018 році"

Відповідно до статті 25 Закону України „Про освіту”, статті 22 Закону України „Про загальну середню освіту”, статті 35 Закону України „Про дошкільну освіту”, статті 5 Закону України „Про охорону дитинства”, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 „Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах” (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 26.06.2007 № 873), наказу Міністерства освіти та науки України №667 від 22.11.2002 р. „Про затвердження оплати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах” ( із змінами, внесеними згідно наказу Міністерства освіти та науки України №431 від 25.07.2005 р.), на виконання спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 № 242/329 „Про затвердження порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах”, Наказу Міністерства освіти і науки від 02.06.2004 року №440

НАКАЗУЮ:

1.Забезпечити безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами та учнів 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» в розмірі 10 грн. на один діто/день.

1.1. Встановити вартість гарячого харчування для учнів 1-9 класів за рахунок батьківської плати в розмірі 10 грн. на один діто/день.

2. Відповідальною за організацію харчування дітей призначити кухаря Калинич Ж.В.

3. Кухарю Калинич Ж.В.

3.1.Проводити харчування дітей у суворій відповідності до Порядку організації харчування дітей навчальних та оздоровчих закладах;

3.2. дотримуватись двотижневого меню, складання щоденних меню-розкладок,

3.3. дотримуватись норм закладки сировини та виходу готової продукції, попередженням спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь.

4. Кухарю Калинич Ж.В.

4.1. тримати у належному стані роботу їдальні та матеріально-технічне забезпечення харчоблоку;

4.2. дотримуватись особистої гігієни, проходження медогляду, дотримання санітарно-гігієнічного режиму в харчоблоці та їдальні школи.

5. Класоводам 1-4 класів, класним керівникам 5-9 класів та відповідальним за харчування дітей пільгової категорії, здійснювати щоденне письмове, поіменне (за списком) інформування кухара про присутніх та відсутніх дітей у класах.

6. Відповідальним контролювати постачання продуктів харчування на наявність сертифікатів якості та ветеринарних посвідчень.

7.Брати участь в організації харчування за батьківські кошти.

7.1. Визначити відповідальну особу, яка буде заключати договори з постачальником продуктів харчування.

7.2. Приймати рішення щодо встановлення розміру батьківської плати (але не менше мінімальної встановленої по району).

7.3. Слідкувати за дотриманням двотижневого меню, складанням щоденних меню-розкладок, дотриманням норм закладки сировини та виходу готової продукції, попередженням спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь.

8. Організацію харчування покласти на кухара Калинич Ж.В.

9. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою

Директор НВК М.М.Пензеник

Про організацію харчування в дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах

Департамент освіти і науки інформує, що згідно із Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» відбулися зміни щодо організації харчування дітей у дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах. Пункт 1 частини першої статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі змінами) про повне державне забезпечення дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах шляхом безоплатного виховання і надання щомісячної допомоги виключено. Харчування дітей дошкільного віку, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у дошкільних навчальних закладах здійснюється на загальних підставах. Відповідно до змін у статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день, решта суми – за рахунок коштів місцевих бюджетів. Від плати за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі звільнюються батьки в сім'ях яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї не перевищує рівня прожиткового мінімуму, який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України, а також батьки, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям». Сім'ям, які мають трьох і більше дітей, плата за харчування у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі зменшується на 50 відсотків. Безоплатне харчування учнів загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, студентів коледжів та технікумів, розташованих на територіях радіологічного забруднення передбачене пунктом 11 статті 30 Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у січні-березні 2015 року здійснюватись не буде у зв’язку з процедурою проведення закупівель. Учні харчуються за рахунок батьківських коштів. Ці кошти компенсуються батькам районними та міськими управліннями праці та соціального захисту населення. Харчування учнів 1-4 класів та дітей пільгових категорій у загальноосвітніх навчальних закладах здійснюється за кошти місцевих бюджетів районів та міст

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Питання відвідування учнями школи є сьогодні надзвичайно важливим, тому нагадуємо, що згідно з Конституцією України, Законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", Інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2000 № 646, «Про стан виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2000 №646 «Про затвердження Інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку»:

1) Відсутність без поважних причин вважається прогулом і може бути підставою для припинення навчання учня в школі.

2) Учні, які тимчасово не відвідували загальноосвітній заклад, подають медичну довідку чи письмове пояснення батьків або осіб, які їх замінюють, про причину відсутності на уроках, які зберігаються в особовій справі учня протягом навчального року.

3) Відсутність через поважні причини має бути підтверджена усно (батьки мають зателефонувати до школи не пізніше початку 1-го уроку, а надалі – надати документ, що підтверджує причину пропуску).

4) У випадку запланованої тривалої відсутності (більше 2-х днів) батьки учня мають заздалегідь надати адміністрації заяву з визначенням терміну та причини відсутності, до якої додаються копії документів – путівки, авіаквитків тощо.

5) У випадку пропуску занять протягом 2 і більше днів учень допускається до занять лише за наявності медичної довідки, що посвідчує стан здоров’я учня.

6) Факт запізнення та довчасного закінчення занять (наприклад, через призначене на певний час відвідування лікаря) також має супроводжуватись запискою батьків (заздалегідь)

7) У випадку відсутності учнів у школі понад 10 днів без поважної причини надсилаються акти про відсутність учнів у школі понад 10 днів до районного відділу освіти та клопотання щодо проведення профілактичної роботи з сім’ями до районної соціальної служби та подання про притягнення батьків до адміністративної відповідальності згідно чинного законодавства України до КМСД .

8) Поважними причинами відсутності учня в школі вважаються:

Хвороба.

Призначений візит до лікаря.

Смерть близьких родичів.

Участь в організованих школою заходах впродовж навчального часу. Непередбачена ситуація, що виходить за межі учнівського та батьківського контролю, яка створює перешкоди для прибуття і занять у школі. Сімейна подорож, якщо батьки заздалегідь узгодили її з адміністрацією, написавши заяву.

БАТЬКИ ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА НАВЧАННЯ, ВИХОВАННЯ І РОЗВИТОК ДІТЕЙ,

а тому зобов'язані забезпечувати відвідування учнями уроків у навчальних закладах:

І. Згідно Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

ІІ. Згідно Кодексу про адміністративні правопорушення України:

- Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

- Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ІІІ. Згідно Кримінального кодексу України злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, - карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

IV. Згідно Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", Положення про загальноосвітній навчальний заклад у разі невиконання батьками та особами, які їх замінюють, обов’язків, передбачених законодавством, загальноосвітній навчальний заклад може порушувати клопотання про відповідальність таких осіб, у тому числі позбавлення їх батьківських прав.

/Files/images/133.gif

/Files/photogallery/24c7fcd6b8b1514aae02f220274e4be15a64def0.jpeg /Files/images/51682756_393067684862680_6432222681248038912_n.jpg

/Files/images/000111.jpg /Files/images/1172-kir_fb_graphics_2.png

Яка вакцина захищає від кору і наскільки вона безпечна? Де і коли треба зробити щеплення? Які є протипоказання?Підготували відповіді на ці та іншіпитання про вакцинацію від кору.

Яка вакцина захищає від кору?

Від кору захищає комплексна трикомпонентна вакцина КПК, що забезпечує імунітет одразу від трьох захворювань: кору, паротиту (свинки) та краснухи. Згідно з календарем щеплень, для захисту від кору потрібно ввести дві дози вакцини: в 1 і 6 років.

За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, принаймні 95% населення мають бути щеплені двома дозами вакцини КПК для забезпечення надійного захисту від кору.

Яка вакцина наявна в Україні?

Наразі в Україну для щеплень КПК постачають такі вакцини:

  • «Пріорикс»/Priorix (виробник GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Бельгія), прекваліфіковану ВООЗ, найавторитетнішою організацією світу в сфері охорони здоров’я.
  • «М-М-Р ІІ»/M-M-R II (виробник Merck & Co., Inc., США), схвалену державним Управлінням продовольства і медикаментів США (Food and Drug Administration (FDA), яка також є однією з найавторитетніших установ світу в цій сфері.

Обидві вакцини безпечні, ефективні й гарантовані державою безоплатно в рамках національного календаря профілактичних щеплень. Більша кількість постачальників дозволяє країні уникнути нестачі у разі дефіциту продукту від одного виробника. Це особливо важливо під час спалаху, адже лише з початку року на кір в Україні захворіли понад 26500 людей, і 10 із них померли.

Наскільки безпечна вакцина від кору?

Вакцина КПК використовується вже понад 50 років, і понад 500 мільйонів доз вакцин з протикоровим компонентом було введено в більш ніж 100 країнах світу. Вакцина проти кору безпечна та ефективна.

Вакцини, як і будь-які ліки, можуть викликати реакції, але серйозні реакції на вакцину — вкрай рідкісні. У той час, як кір може мати тяжкий перебіг, нести ризик госпіталізації і смерті, щеплення вакциною КПК — безпечне. Імовірність серйозної алергічної реакції на вакцину КПК становить одна реакція на мільйон щеплень. Тоді, як із 1 000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення.

Як і де зробити щеплення від кору?

Наразі вакцина КПК наявна в державних медичних закладах. Для дітей до 18 років вакцинація від кору в Україні є безкоштовною.

Також Міністерство охорони здоров’я затвердило наказ про проведення безкоштовної імунізації дорослих, які належать до груп ризику. Зокрема йдеться про медиків, освітян, студентів, поліцію, військових, учасників Операції об’єднаних сил.

Отримати щеплення можуть дорослі, які контактували з хворим на кір. Не відкладайте візит до лікаря, щоб зробити планове або надолужити пропущене щеплення.

Коли вакцинувати дитину?

В Україні роблять щеплення від кору двічі: у 12 місяців та в 6 років. Якщо дитині незабаром виповнюється 1 або 6 років, це означає, що наближається час вакцинації від кору. Дуже важливо не відкладати щеплення.

Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, потрібно звернутися до лікаря і якнайшвидше надолужити пропущені щеплення КПК.

Що робити, якщо батьки вказують на те, що записи про щеплення їхньої дитини є неправдивими, та/або не пам’ятають, які із записаних у довідці дитини щеплень робили насправді?

У такому випадку батькам треба звернутися до медичного закладу і зробити дитині щеплення. Додаткове щеплення від кору НЕ шкодить дитині, а навпаки — посилює захист.

Як захиститися від кору дорослим, які не входять до груп ризику?

Усім дорослим, які не були щеплені від кору або не перехворіли на кір, потрібно вакцинуватися. Проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем про можливості вакцинації проти кору.

Чи є вакцини від кору в приватних клініках?

Вакцина КПК зареєстрована в Україні й може закуповуватися приватними клініками. МОЗ не регулює, які вакцини і в якому обсязі завозити постачальникам на приватний ринок України.

Чи можна вакцинуватися під час спалаху?

Під час спалаху надзвичайно важливо захистити дитину від кору. Якщо дитині виповнюється 12 місяців або 6 років, якщо дитина пропустила планове щеплення від кору раніше — вакцинуватися вкрай потрібно! Щеплення — єдиний надійний спосіб здобути захист від інфекцій. Так само, якщо дорослий не має щеплення, його потрібно зробити.

Що трапиться, якщо вакцинуватися вже після контакту з хворим, тобто імовірно заразившись?

У таких випадках і здійснюється вакцинація контактних осіб (наказ МОЗ України №595 від 16 вересня 2011), що також відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я. Таким чином імунна система починає «бігти наввипередки» з вірусом, виробляючи антитіла. Що швидше зроблено вакцинацію, то вищою є імовірність уникнути хвороби чи принаймні полегшити її перебіг.

Якщо людина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію протягом перших 72 годин. Пізнішу вакцинацію також рекомендовано, проте її ефективність вже буде не такою високою. У деяких випадках також показане введення імуноглобуліну.

Чи можна вакцинуватися від кору в сезон грипу?

Так.Якщо дитина або дорослий почуваються добре, немає жодних причин відкладати щеплення від кору через те, що в країні грип. Попри поширений міф вакцинація не послаблює і не перевантажує імунну систему.

За світовими стандартами застуди з температурою до 38,0°С–38,5°С не є протипоказанням до вакцинації від кору.

Навіть більше, вакцинуватися від кору та грипу можна в один день — у різні ділянки тіла.

За результатами наукових досліджень окремих випадків бактеріальних та вірусних інфекцій в популяції після щеплення (0–30 днів, 31–60 днів і 61–90 днів), було встановлено, що вакцина КПК не підвищує ризики цих інфекцій, не «перевантажує» імунну систему, не послаблює захист організму в цілому.

Так, твердження, що вакцинуватися проти кору під час зростання захворюваності на грип і ГРВІ небезпечно, є необґрунтованим та не відповідає дійсності.

Які є протипоказання до вакцинації від кору?

Перелік протипоказань до вакцинації КПК невеликий. Він не містить застуди з температурою до 38,5°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції та імунна відповідь на введену вакцину не сформується, тобто:

  1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
  2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
  3. Захворювання і стани організму, коли після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, хіміотерапія в онкологічних хворих; вживання великих доз стероїдних гормонів; вживання ліків, що пригнічують імунітет; СНІД).
  4. Вагітність: вакцину КПК не вводять вагітним, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Більшість із протипоказань — лише тимчасові.Це означає, що захистити дитину можна буде вже зовсім скоро. Важливо, щоб батьки не відкладали щеплення КПК на довгий час, позбавляючи дитину захисту від кору, а також не відкладали щеплення після тимчасових протипоказань на невиправдано довгий час.

Після гострих захворювань щеплення можна робити відразу після одужання. Так само після операції: не потрібно чекати, наприклад, місяць — щеплення можна робити щойно дитина почувається добре після хірургічного втручання. До речі, не слід відмовлятися від вакцинації живою вакциною і перед ним: якщо дитина почувається добре, відкладати щеплення КПК немає сенсу.

Чи можна вакцинувати дитину з хронічними захворюваннями?

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

Що робити, якщо людина контактувала з хворим на кір?

У разі контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря: потрібно зробити щеплення протягом перших 72 годин. У деяких випадках також (наприклад, тим, у кого є протипоказання до вакцинації) вводять імуноглобулін.

Якими є ризики для невакцинованих?

Вірогідність заразитися кором для невакцинованої людини, яка контактувала з хворим на кір, становить 90%. У понад 5% людей, які перехворіли на кір, розвиваються порушення здоров’я на все життя.

Чому серед захворілих на кір були повністю вакциновані?

Імовірність захворіти після щеплення існує, адже жодна вакцина не може дати 100% захисту від захворювання. У 3–5% людей не формується імунітет після вакцинації. Окрім того, деякі відомості в довідках про щеплення можуть не відповідати дійсності. До того ж, захворіти можуть ті, кому ввели вакцину, яка зберігалася за неналежної температури і втратила свої властивості.

Проте навіть якщо щеплена людина захворіє, хвороба буде мати значно легший перебіг, без серйозних ускладнень. Ті ж, у кого організм не відповів на вакцину, повинні бути захищені колективним імунітетом, який можна досягнути високим рівнем охоплення щепленнями.

Яким є рівень вакцинації в Україні?

За українським календарем щеплень кожна дитина має отримати дві дози вакцини проти кору — в 12 місяців та в 6 років.

2018 року 91% дітей одного року отримали першу дозу вакцини від кору, та 89,5% дітей 6 років — другу дозу вакцини вчасно.

Це набагато краще, ніж, наприклад, 2016 року, коли лише 45,5% дітей одного року були щеплені від кору вчасно. Проте цього недостатньо, щоб надійно захистити людей від інфекцій. Як мінімум, 95% мають отримати обидві дози вакцини для того, щоб вірус не поширювався і можна було уникнути госпіталізації та смерті.

До того ж, залишається частка дітей, які пропустили свої щеплення за графіком в минулі роки, і їм також потрібно ввести вакцину. У 2018 році частка дітей, які отримали пропущену першу дозу КПК, становить 57%. А частка дітей, які надолужили дві дози, іще менша — 46%.

До 2009 року принаймні 94% українських дітей одного року мали планові щеплення та понад 95% шестирічних дітей отримували другу дозу, тому випадків кору не було.

В яких областях рівень вакцинації найнижчий?

2018 року найнижчі рівні планового щеплення дітей одного року були в таких областях: Івано-Франківська (78.9%), Харківська (80.8%), Закарпатська (84.8%), Одеська (84.8%), Рівненська (84.8%), Черкаська (87.5%), Київська (87.9%) та Львівська (89.9%).

А найнижчі рівні охоплення плановим щепленням шестирічних дітей були в Івано-Франківській (69.6%), Київській (81.1%), Харківській (82.2%), Львівській (83.2%), Запорізькій (83.3%), Одеській (85.6%), Закарпатській (86.9%), Чернівецькій (88.1%) та Чернігівській областях (88.9%).

Чи достатньо в Україні вакцин проти кору?

Станом на 7 лютого 2019 року в регіонах України наявні 1 067 014 доз вакцин проти кору, паротиту і краснухи. Цієї кількості достатньо для проведення щеплень.

Що робити, якщо в медичному закладі немає вакцин?

Якщо в кабінеті щеплень кажуть, що вакцини немає, зверніться до керівника медзакладу. Якщо він не може надати необхідну інформацію, зверніться до департаменту/управління охорони здоров’я у вашій області. За розподіл вакцин у межах області відповідає місцева влада.

Кiлькiсть переглядiв: 1241

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.